5
Az Alföldön egyszerre vannak jelen unikális természeti értékek (szárazföldi és vízi) és intenzíven művelt tájrészletek. A természeti értékek állapotát, stabilitását és védelmét jelentősen befolyásolják a nagyarányú tájhasználat-változások, ezért a biodiverzitás-megőrzési stratégiáknak a természetvédelem és az emberi szükségletek szempontjait egyaránt figyelembe kell venniük. Projektünk célja, hogy multidiszciplinárisan vizsgáljuk a tájhasználat, a biodiverzitás és az ökoszisztéma funkciók kapcsolatait.
A botanika, zoológia, talajtan és agrár-környezetgazdálkodás vezető hazai tudományos műhelyeinek összefogásával egyrészt elvégezzük reprezentatív mintaterületek ökológiai-társadalmi-gazdasági értékelését, másrészt a 2005-ben befejeződő tájökológiai térképezés adataira alapozva eredményeinket regionalizáljuk.
A kutatás fő terméke egy internetes tájökológiai-tájhasználati szakértői rendszer, amely az Alföld teljes területére javaslatokat fogalmaz meg a természetkímélő gazdálkodás számára. A szakértői rendszer több száz, térben részletes, tematikagazdag térképet, modellt, restaurációs és kezelési protokollt integrál, és teszi ezáltal széleskörűen felhasználhatóvá a projekt eredményeit.
Először történt regionális szintű, minden fontos élőhelyet – agrár, erdészeti és természetközeli ökoszisztémáket egyaránt lefedő – standard módszereket alkalmazó mintavételezés. Fontos, hogy ugyanazokon a területeken, egymásra vonatkoztatható módon zajlanak botanikai és zoológiai vizsgálatok. A szomszédos agrár és természetközeli ökoszisztémák vizsgálata a mozaikos alföldi táj két szélsőséges tájhasználati típusa közötti ökológiai kölcsönhatásokat, a természetközeli fragmentumok által nyújtott szolgáltatásokat tárja fel.
Alapvető jelentőségű, hogy terepen is elkezdődtek az ökológiai kutatásokhoz kapcsolódó szocio-ökonómiai vizsgálatok. A kialakított, állandósított, és háttéradatokkal ellátott regionális mintaterülethálózat már eddig több kapcsolódó – a pályázatban nem tervezett – kutatást vonzott.
Az Alföldre, illetve országos léptékben mostanra már több száz vegetációs, tájökológiai térképsort és statisztikát készítettünk, és összekapcsoltuk a klimatológiai, talajtani és a vegetációs adatokat. Értékeltük a várható klímaváltozás hatását az élőhelyek alkalmazkodási képességére, és az inváziós fajok várható terjedését is modelleztük. Mindezek új módszertani fejlesztéseket is igényeltek Intézetünkben.
Jelentős időt és forrást igényelt az adatbázisok elemezhetőségének informatikai támogatása, újabb fedvények beépítése, újabb lekeresési algoritmusok fejlesztése, valamint az interaktív honlapszolgáltatások kialakítása. Megindult az adatbázisok oktatási hasznosítása is, ami igen fontos a fenntarthatóságra nevelés évtizede eredményeként várt társadalmi viselkedési normák változásához.
A pályázathoz kapcsolódóan az elmúlt év folyamán három sikeres nemzetközi pályázati együttműködés indult el. A pályázatban felvállalt kutatási témák jelentőségét és aktualitását mutatják az utóbbi időben megszaporodó médiaszereplések is.
2011
2009
2008


2007

